Proč vyměnit zastaralé kovové okapy za plastové? Přesvědčí vás cena i životnost

Dlouhá životnost, nulové náklady na údržbu, vysoká odolnost vůči vlivům počasí… To je jen malý výčet výhod, kterými se plastové okapy liší od méně praktických kovových. A přidejme si ještě jednu, možná tu nejdůležitější. Plastové okapy vám ze střechy jen tak nezmizí.

To máte rez, hnilobu, zloděje...

Nabídka materiálů, ze kterých se dnes okapy vyrábí je poměrně široká. Ne každý materiál je však kvalitní a vydrží i větší nápor vody nebo ledových krup. Tradiční jsou okapy z pozinkované oceli, mědi, titanzinku a hliníku. Novější varianty jsou z plastu a moderně upravované oceli.

Nejlevnější jsou okapy z pozinkované oceli. Ty však zároveň vyžadují nejvíce péče a údržby. A s životností jsou také dost na štíru. Trochu lepší variantou je barvený pozink, který je díky lakování uchráněn před korozí a má o něco delší životnost.

Co se týče titanzinkových okapů (slitina zinku, titanu a mědi), ty už mohou vydržet i pár desítek let. S údržbou se také moc nenadřete, ale nemůžete si vybírat z různých barevných variant. K dispozici je vždy jen jedna, původní.

Měděné okapy mají skvělé vlastnosti, jsou pevné, odolné, stabilní a téměř bezúdržbové. Mají však tři základní nevýhody. Zaprvé se na nich časem projeví zub času a zhnědnou. Zadruhé se jedná o nejdražší variantu okapů a zatřetí jsou velkým lákadlem pro zloděje a nenechavé lapky.

Co z toho vyplývá? Vsaďte na plast. 

Výhody plastových okapů:

  • snadná a rychlá montáž
  • barevná stálost
  • vysoká odolnost vůči korozi, hnilobám, kyselým dešťům i všem povětrnostním podmínkám (mráz, střídání teplot, UV záření)
  • vyšší pevnost svodové roury díky bezešvé konstrukci
  • bezúdržbovost, nemusí se aplikovat nátěr
  • zdravotní nezávadnost - neuvolňují těžké kovy
  • nízká hmotnost
  • cenová dostupnost

 

Z louže pod okap? S plastovými okapy nikoli

Pojďme se blíže podívat, jak je to s těmi plastovými okapy. A začneme hned u montování. Když si u nás objednáte plastové okapy, dostanete je domů jako stavebnici. Podle jednoduchého návodu si celý systém hravě smontujete sami a nepotřebujete k tomu žádné lepení, ani šroubování. Nejenže ušetříte za instalaci, ale navíc si své nové okapy budete moct sami odinstalovat před zimou, aby vám je přívaly sněhu náhodou nezničily.

Odolnost našich plastových okapů Gamrat® je zaručena materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Jedná se o velmi kvalitní koextrudované PVC povrchově ošetřené speciální vrstvou z polymetakrylátu (PMMA). Ta chrání okap před UV zářením, zajišťuje dlouhou životnost a barevnou stálost. Takže se nemusíte bát žádného praskání, kroucení, vyblednutí a samozřejmě i koroze vás může nechat chladnými. Navíc už se nemusíte starat o žádné další nátěry, jako je tomu u jiných materiálů.

Jak dlouhá je dlouhá životnost? Výrobci slibují, že plastové okapy jsou schopné kvalitně poskytovat své služby až sto let. Tak dlouhé zkušenosti zatím nikdo nemá, ale na 30 let (dle zkušeností) s nimi máte vystaráno určitě.

Pořizovací náklady plastových okapů mohou být v porovnání s nákupem okapů z pozinkovaného plechu o něco vyšší. Když si však sečtete náklady za materiál, instalaci, konečný nátěr a pravidelný (každé tři roky) znovunátěr pozinkových okapů, dostanete se na cenu stejnou, ne-li nižší.

Plastové okapy jsou univerzální a hodí se na všechny typy staveb od rodinných domů až po zahradní chatky a pergoly.

A hlavně. Plastové okapy odolají i lidské chamtivosti. Plast se zatím nedá nikde zpeněžit, takže vám rozhodně nehrozí krádež okapů. Té ať se bojí sousedi s měděnými okapy. 

Co byste měli ještě vědět o okapech

I když jsme psali, že jsou plastové okapy bezúdržbové, občasná péče o ně se vám vždycky vyplatí. Alespoň jednou ročně je dobré zkontrolovat těsnost spojů a pevnost nosných háků. Rozhodně stojí za to vyčistit okapové roury od spadaného listí, které by mohlo ucpat svodové roury a při přívalových deštích způsobit nemalé škody.

Pokud máte v plánu dále využívat dešťovou vodu, je plast opět tou nejlepší volbou. V případě měděných okapů se do vody uvolňují těžké kovy, které vodu znehodnocují.

Okapové roury a další komponenty

Okapy nejsou jen samotné žlaby a svody. Celý okapový systém se skládá z řady komponentů, které vám umožní vytvořit si okap na míru vašemu domu (žlabové čelo, žlabový kotlík, objímka svodové roury, redukce svodové roury atd.). Samozřejmě si nemusíte veškeré příslušenství kupovat hned, ale podstatné je, aby všechny komponenty byly vzájemně kompatibilní a navazovaly na sebe. Což nákup v našem e-shopu zaručuje.

Pokud potřebujete pomoct s kalkulací, pište a volejte. Spočítáme vám, kolik budete čeho potřebovat, aby vám nic nepřebývalo, ani nechybělo.

Plastové okapové žlaby vám nabízíme zde: https://www.nejlevnejsipolykarbonat.cz/plastove-okapove-zlaby/