Vlnité a trapézové střešní desky. Zvolit hladké, nebo s krupičkou?

Prosvětlovací vlnité a trapézové desky, ať už z polykarbonátu či PVC, jsou velmi oblíbené pro svou odolnost vůči nárazu, korozi a nepříznivým povětrnostním vlivům. Když se na ně podíváte podrobněji, zjistíte, že všechny nejsou stejné. Některé mají povrch hladký, na jiných je jemná krupička a posledním typem jsou desky s hrubou krupičkou.

Na dům i zahradu

Vlnité a trapézové desky se nejčastěji používají na obkládání stěn, zastřešení pergol a parkovacích míst, stavbu nejrůznějších přístřešků, komerčních hal, ale i zahradních skleníků. Jejich použití je velice jednoduché. Montáž zvládne každý domácí kutil a nepotřebuje k tomu ani žádné speciální nářadí. Jediný rozdíl mezi vlnitými a trapézovými deskami je v jejich profilu. Trapézové desky mají lichoběžníkový profil, zatímco vlnité… vlnitý :-).

Jaký materiál zvolit?

Konkrétní typ, materiál a zabarvení desek záleží na vašich preferencích a konkrétním použití. Obecně lze ale říct, že trapézové desky z polykarbonátu jsou tuhé, vysoce odolné až nerozbitné. Nechybí jim ale ani pružnost a především mají stálý vzhled i za extrémních klimatických podmínek. Nemusíte se tak bát nežádoucího křehnutí nebo žloutnutí materiálu.

TIP >>> Trapézové desky

Oproti tomu vlnité a trapézové desky z PVC a sklolaminátu jsou velmi lehké a elastické. Mají hladký povrch a jsou vysoce transparentní. Tento typ desek se doporučuje spíše pro zastřešování menších prostorů a pergol, kde nehrozí riziko vysokých vrstev sněhu a krupobití.

Volit můžete také z různých barev. V našem e-shopu najdete trapézové desky Gutta čiré i bronzově hnědé. Bronzové desky vypadají skvěle v kombinaci se dřevem, čiré vám zase poskytnou více světla.

Hladké, nebo s krupičkou?

Na PVC a polykarbonátových deskách s trapézovým profilem se můžete setkat se třemi typy povrchu. Buď jsou naprosto hladké, nebo mají jemnou, či hrubou strukturu, neboli krupičku.

  1. Hladký povrch polykarbonátových a PVC desek zabraňuje uchycování prachu a nečistit a zajišťuje maximální světelnou propustnost. Jsou proto vhodné všude tam, kde je potřeba zachovat maximální množství denního světla. Na PVC desky tohoto typu poskytujeme 5letou záruku na poškození krupobitím, u polykarbonátových je záruka 10 let.
  2. Jemná struktura (krupička) se vytváří chemickou cestou (nebo mechanicky) na vnitřních stranách desky. Výhodou tohoto typu desek je, že lámou světlo a díky tomu je pod přístřeškem příjemný chládek. Nevýhodou jsou horší optické vlastnosti, než mají trapézové desky s hrubou strukturou. To je ale vyváženo nižší cenou. Délka záruky je standardně 10 let.
  3. Naopak trapézové desky s hrubou strukturou jsou sice dražší, ale mají výborné optické vlastnosti. Hrubší krupička vzniká šetrnější, mechanickou, cestou - lisováním na vnitřní povrch desky. Nemůžeme zde už mluvit o průhlednosti, jedná spíše o průsvitné desky. Vysoký lom světla opět zajistí chladnější prostředí pod přístřeškem, což uvítáte především za horkých letních dní. Záruka je také 10 let.

 

Další výhodou strukturovaných vlnitých a trapézových desek je, že díky nepravidelnosti povrchu na nich nejsou znát jemné škrábance a jiné nedokonalosti vzniklé otěrem. U hladkých desek jsou tyto vady přeci jen patrnější.

Všechny trapézové desky dostupné na našich stránkách jsou opatřeny oboustranným UV filtrem.

Pozor na vhodné skladování

A na závěr pro vás máme pár rad, jak skladovat vlnité a trapézové desky. Základem je rovná, čistá a suchá plocha, případně dřevěná paleta. Desky nikdy neskladujte na přímém slunci, zvláště pokud je máte položené na sobě. Mohlo by dojít k deformaci spodních desek vlivem slunečního záření. Důležitá je i ochrana před deštěm, mechanickým poškozením a dalšími nepříznivými vlivy. Po deskách nikdy nechoďte.