Vážení zákazníci, ve středu 12.6. je sklad otevřen pouze do 13:30hodin. Domluvte si prosím osobní odběry na 705 26 36 27. Děkujeme.

Plný polykarbonát nebo plexi


Zastřešení plným polykarbonátem vs. zastřešení plexisklem

K zastřešení doporučujeme plný polykarbonát a to z několika důvodů:
a) plný polykarbonát je tužší a tím pevnější, než plexisklo a to ve všech tloušťkách
b) plexisklo není primárně určeno na zastřešení, ale do provozů, resp. do interiérů
c) v případě prasknutí desky zůstane plný polykarbonát zlomený v kuse, plexisklo je tříštivé

Jakou tloušťku plného polykarbonátu zvolit

U volby tloušťky desky k zastřešení je důležité přihlédnout k několika faktorům.

Konstrukce
Situace, kdy máme již hotovou konstrukci a teprve sháníme materiál na zastřešení, se stává naprosto běžně, ačkoliv před samotnou stavbou byste vždy měli myslet i na zastřešující materiál. Ne každá představa materiálu je vhodná pro různé typy krokvení a uchycení. Vždy musíme vycházet z výše zmíněného krokvení. Myslete na to, že čím dál od sebe podpěry máte, tím silnější desky musíte použít. Zároveň uvažujte i příčné podpěry. Plný polykarbonát je na rozdíl od dutinkového polykarbonátu těžký materiál a proto by se bez důkladné opory prohýbal.

Šroubovat nebo vsázet
Máte představu materiál ke konstrukci shora připevnit šrouby, nebo bude konstrukce v podobě H lišt, do kterých budeme desky zasouvat? V případě šroubení shora je usazení pevnější a jistější. Vždy pamatujte, že musíte polykarbonát OPATRNĚ PŘEDVRTAT, aby nepraskl. Materiál je plast a tak vlivem tepla a chladu pracuje, proto musí být otvor na vrut větší, než průměr šroubů. Obvykle 8mm na vrut o průměru 4mm. Desky přichycujeme po 30 – 40 cm. Pokud budeme polykarbonát vsazovat do rámu, dbejme na velikost jednotlivých oken. Maximální velikost okna doporučujeme 2 x 2m a v takovém okně nebude deska tenčí než 10 mm. Při nevhodném výběru tloušťky polykarbonátu k velikosti okna se bude polykarbonát prohýbat, nebo pod vahou praskne v místě uchycení.

Zde je orientační přehled tloušťky desek s přihlédnutím k velikosti pravidelných oken.

Velikost okna / typ uchycení přichycení shora vruty vsazení do oken
0,5 x 0,5 m 3 mm 4 mm
1,0 x 1,0 m 4 mm 6 mm
1,5 x 1,5 m 6 mm 8 mm
2,0 x 2,0 m 10 mm 10 mmPravidlem je, čím hustší rastrování, tím tenčí deska.

Tak teď už jistě víte, jakou desku zvolit. Pokud si přesto nejste jisti, jaký plný polykarbonát vybrat, kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme. A nezapomínejte, že pro Vás máme nejen čirý, ale i opál, bronz, nebo šedý.

 

Toto je úvod do orientace volby tloušťky desek plného polykarbonátu. Vždy záleží na konkrétní stavbě.