Pokládka plastové zatravňovací dlažby krok za krokem

Už vás nebaví dívat se na trávník zničený neustálým popojížděním auta? Vyřešte to snadno. Pořiďte si kvalitní zatravňovací dlažbu a váš trávník bude zase potěchou pro vaše oko. Zapomeňte na těžké a nevzhledné tvárnice z betonu. Plastová zatravňovací dlažba je lehčí, vstřícnější k přírodě a navíc téměř neviditelná.

Parkovací plocha, příjezdová cesta, chodník kolem domu nebo hřiště pro děti. Všude tady potřebujete mít stabilní, ideálně zatravněnou, půdu pod nohama. Pokud si do své zahrady nechcete pustit další kus betonu, zvolte plastové zatravňovací tvárnice. Ty mají totiž kromě vzhledu i další výhody oproti betonové zatravňovací dlažbě.

Výhody plastové zatravňovací dlažby oproti betonové:

  • snadná a rychlá pokládka zámkovým systémem
  • vyšší míra zatravnění (až 80 %)
  • ideální rozměry pro pokládku (0,5 m x 0,5 m)
  • vysoká stabilita díky patentovaným fixačním hrotům
  • nulová absorpce vody, naopak podpora přirozeného průsaku dešťové vody
  • vysoká pevnost v tahu a smyku
  • ochrana svahů proti erozi
  • ochrana trávníků před krtky
  • nenápadná tmavě zelená (černá) barva, která neruší dojem zelené zahrady
  • zamezuje prošlapání a pohybu kameniva
  • snazší a levnější realizace, nízká hmotnost tvárnic, minimální náklady na údržbu, minimální údržba
  • recyklovatelnost, UV ochrana, odolnost vůči nepřízni počasí

 

Pokládka plastové zatravňovací dlažby

Základním předpokladem správného položení zatravňovací (vegetační) dlažby je kvalitní příprava podloží a podkladových vrstev. Na tom závisí funkčnost dlažby, její životnost a estetický dojem.

  1. Důkladně vyměřte a vyznačte plochu, na kterou chcete zatravňovací dlažbu umístit.
  2. Odeberte zeminu. Množství odebrané zeminy závisí na druhu a propustnosti podloží a požadované nosnosti. U standardního podloží stačí odebrat pouze 20 až 30 cm zeminy. Pokud pracujete s jílovitou půdou, odstraňte cca 40 cm zeminy.
  3. Celou plochu vyrovnejte a zhutněte (ideálně válcem, případně vibrační deskou). Zhutněné dno výkopu by mělo kopírovat plánovaný sklon zatravněné plochy. U parkovacích míst by sklon neměl přesáhnout 5 %.
  4. Naneste nosnou vrstvu. Nosná vrstva by měla být ze štěrkopísku (frakce 5/32 až 5/63 mm), vysoká 10 - 20 cm, vyrovnaná a opět důkladně zhutněná. Chcete-li zabránit prorůstání plevele do trávníku, položte na nosnou vrstvu ještě síťovinu z mikrovláken. V tomto bodě můžete také položit plastové obrubníky pro neviditelné zakončení zpevněné plochy.

 

Pozn. Tento krok můžete vynechat, pokud zpevněná plocha nebude zatěžována motorovými vozidly.

  1. Přidejte poslední, čtyřcentimetrovou vyrovnávací vrstvu štěrkopísku a kompostu. Zarovnejte ji pomocí prkna, naposledy zhutněte a můžete přistoupit k nejsnadnější části realizace - k pokládce zatravňovacích tvárnic.
  2. Tvárnice pokládejte od nejníže položeného místa směrem k nejvyššímu, a to v celé šíři plochy. Během pokládky neustále kontrolujte rovinnost položených tvárnic, která by neměla žádným směrem překročit 20 mm. Ke kontrole je ideální čtyřmetrová lať.
  3. Při pokládání tvárnic sledujte orientační značky na zámcích, které určují směr pokládky. Kvůli zatížení je vhodné pokládat dlažbu kolmo ke směru jízdy. Jednotlivé tvárnice vždy držte lehce zešikma a zaklapávejte zámky do sebe. Potřebujete-li upravit velikost tvárnice, použijte pilu na beton.
  4. Zkontrolujte stabilitu tvárnic, nesmí se nikde houpat ani propadat (při větším zatížení by mohly prasknout). K místnímu dorovnání používejte hlinitý písek, případně směs písku a jemné drtě.
  5. Zatravňovací dlažbu vyplňte zeminou s vysokým podílem humusu, osejte travním semenem a zasypte lehkou vrstvou suchého písku. Hnojivo na podporu růstu můžete vmíchat již do písku ve vyrovnávací vrstvě. Kromě trávníku lze dlažbu samozřejmě vysypat i štěrkem. Výplň by měla dosahovat cca 1 cm pod horní okraj tvárnice.

 

Zatravňovací dlažba Guttagarden

V našem e-shopu najdete zatravňovací tvárnice osvědčené značky Guttagarden Original. Ty jsou vhodné především k zatravnění parkovacích, sportovních a výstavních ploch, příjezdových cest, chodníků atd.

Zatravňovací systém Guttagarden je unikátní použitím speciálního vysoce pevnostního plastu, díky němuž je pojezdný osobními automobily. Nosnost dlažby je až 170 t/m2. Pokládku usnadňují zámky umístěné po obvodu, fixační hroty na spodní straně a u tvárnic Guttagarden Original protiskluzové výčnělky na lícní straně.

Velkou výhodou plastových zatravňovacích tvárnic Guttagarden je, že neabsorbují vodu, kterou potřebuje tráva pro svůj růst. Oproti betonové dlažbě navíc umožňuje výrazně větší poměr zatravnění při stejné pevnosti a materiálové stabilitě. Zelená barva tvárnic navíc podporuje přírodní ráz zpevněné plochy. Černé tvárnice se perfektně hodí ke zpevnění ploch vysypaných štěrkem či jiným kamenivem.

Kromě zatravňovacích tvárnic u nás můžete zakoupit i plastové obrubníky, kotvící hřeby Guttagarden a plastové body k vymezení parkovacích míst.

Při nákupu zatravňovacích tvárnic si dejte pozor na polské kopie Guttagarden Original. Rozměrově jsou menší, mají pouze 47 x 47 cm, a kvalita jejich zpracování je velmi žalostná.

Kde není vhodné realizovat zatravňovací dlažbu?

Rozhodně v místech, kde by se mohli často pohybovat lidé na vozíku, s francouzskými holemi, případně ženy na vysokých podpatcích.

Tak jdeme na to?

Jak vidíte, pokládka plastové zatravňovací dlažby není žádný oříšek. Stačí, když si pečlivě připravíte podkladovou plochu, pak už je to hračka. Pokud byste přeci jen měli nějaké pochybnosti, nestyďte se a ozvěte se nám. My vám poradíme jak s výběrem vhodného materiálu, jeho množstvím, ale i s detaily samotné pokládky.

TIP >>> Plastová zatravňovací dlažba