Vážení zákazníci, ve středu 22.5. je sklad otevřen pouze do 13:30hodin. Domluvte si prosím osobní odběry na 705 26 36 27. Děkujeme.

Plexisklo - bezpečná alternativa běžného skla, kterou využijete i vy doma

Říká vám něco pojem polymethylmetakrylát? Ne? A přesto ho znáte a běžně se s ním setkáváte. Není to nic jiného než staré dobré plexisklo. Nebojte, nebudeme na vás mluvit řečí zapálených profesorů chemie v podezřele bílých pláštích. Chceme vám tento šikovný materiál přiblížit, ale samozřejmě srozumitelnou lidskou řečí.

Plexisklo je starší, než byste čekali

Polymethylmetakrylát, PMMA, akrylátové sklo, organické sklo nebo prostě jednoduše plexisklo. Mnoho názvů, jeden materiál. A věřte, nebo ne, je tu s námi už od roku 1933.

Plexisklo bylo vyvinuto v roce 1928 v laboratořích německé společnosti Rohm and Haas, která ho o pět let později uvedla na trh. Hned si získalo velkou oblibu architektů a konstruktérů. Bylo to především pro jeho pevnost, vyšší odolnost a lehkost. Další výhodou plexiskla je dokonalá průsvitnost.

Víte jak vznikají výrobky z plexiskla? A z čeho se skládají?

PMMA je průhledný syntetický polymer, který má vlastnosti termoplastů. A právě díky tomu ho lze za vyšších teplot dobře tvarovat. Připravuje se polymerací esterů kyseliny methakrylové (chemický proces spojování jednoduchých molekul do vysokomolekulárních látek), a to buď v bloku, nebo suspenzi (případně emulzi či roztoku), která se odlívá nebo stříká do forem ve tvaru hotového výrobku. Takto zhotovený produkt se nazývá organické sklo.

Vývoj složení a vlastností plexiskla ještě není zdaleka u konce. Dodnes se laboratoře snaží ještě více zdokonalit jeho optické vlastnosti a barevnost.

Barvení plexiskla se provádí pigmentací. Podle míry pigmentace můžeme plexisklo rozdělit do tří skupin:

 1. transparentní (průhledné, průsvitné)
 2. transluscentní (rozptyluje světlo)
 3. speciální (až neprůsvitné varianty)

 

K opracování plexiskla se většinou používají běžné truhlářské nástroje (frézy, pily), případně laser, CNC fréza a vodní paprsek. Povrch se upravuje leštěním, broušením nebo pískováním. K dekoraci se využívá gravírování, pískování, polep či potisk. Velice efektně působí barveně podsvícené reklamní poutače z plexiskla.

Jaké vlastnosti můžete u plexiskla očekávat?

Dost už bylo odborných výrazů, pojďme se podívat, na co se můžete u plexiskla bezpečně spolehnout. Základní a na první pohled zřejmá vlastnost je čirost a bezbarvost, která přetrvává i v silnějších vrstvách akrylátového skla (plexiskla). Má to dvě výhody. Zaprvé dokonalou průhlednost a zadruhé snadné barvení. Propustnost světla se pohybuje kolem 92 %. Optické vlastnosti jsou mnohdy lepší než u obyčejného skla. Dokonce i zmíněná světelná propustnost je u plexiskla vyšší.

Akrylátové sklo je snadno tvarovatelné, zejména při teplotách 130 - 140 °C, proto je velmi vhodné pro výrobu složitějších částí přístrojů. Vyniká i svou tvarovou pamětí - při zahřátí se tvarovaná deska lehce vrátí do původního rovného tvaru.

K jeho dobrým vlastnostem můžeme přičíst i odolnost vůči vodě, slabším kyselinám, zásadám (pozor si ale dejte na koncentrované kyseliny a hydroxidy) a výborné mechanické a elektroizolační vlastnosti. Samozřejmostí pro použití v domácnostech je zdravotní nezávadnost. Snadno se spojuje lepidlem na plexisklo. Je vhodné i do potravinářského průmyslu a zdravotnictví.

Co se týče nedostatků plexiskla, musíme zmínit náchylnost k poškrábání, která je způsobena nízkou povrchovou tvrdostí. A slabší je to i s tepelnou odolností, která končí kolem teploty 80 °C.

Kde všude se dá plexisklo využít?

Blokové akrylátové sklo je poměrně drahým plastem, proto se využívá zejména tam, kde se uplatní jeho výhody oproti běžnému sklu - okna a koncová světla u dopravních prostředků, vojenská technika, reklamní poutače, osvětlení, kryty přístrojů, hodinová sklíčka, kancelářské potřeby, vybavení interiérů, dekorační předměty, optické čočky, ale najdeme ho i v zubní protetice při výrobě zubních protéz (dentakryl). A někteří z nás si každé ráno nasazují blokový polymer na oči v podobě měkkých kontaktních čoček.

Výhody akrylátového skla oproti běžnému tabulkovému

 

 • nižší výrobní náklady
 • snadné mechanické opracování (ohýbání apod.)
 • nižší hmotnost
 • tvrdý, lesklý povrch bez pórů
 • větší odolnost vůči nárazům (až 6x), není tak křehké
 • netvoří ostré střepy
 • dokonalá odolnost vůči povětrnostním a klimatickým podmínkám (UV záření, stálobarevnost)
 • snadná údržba
 • vyšší propustnost světla

 

Nevýhody akrylátového skla oproti běžnému tabulkovému

 

 • nižší pracovní teplota
 • nízká tvrdost povrch (náchylnost k poškrábání)
 • nepříznivá chemická odolnost
 • větší tepelná roztažnost

 

Nabídka plexiskla na NejlevnějšíPolykarbonát.cz

V našem e-shopu najdete především plexisklo od firmy Polycasa. Jejich XT desky jsou vyrobeny a testovány v souladu s normami DIN EN ISO 7823-2.

Protože víme, že ne vždy potřebujete velké desky z plexiskla, připravili jsme pro vás v tloušťkách 2, 3, 4 a 5 mm i menší, atypické rozměry:

 • 1000 x 1000 mm
 • 2000 x 1500 mm
 • 1000 x 2000 mm
 • 2000 x 2000 mm
 • 1000 x 3000 mm

 

Veškeré zboží je skladem u dodavatele, dodací doba k zákazníkovi se pohybuje okolo 12 dní od objednání.

Plexisklo nabízíme zde: https://www.nejlevnejsipolykarbonat.cz/plexi/